Koszty produkcji i transportu towarów idą w górę. Niemal wszystko drożeje przez czynniki inflacyjne. Surowce nie tanieją, a to mogłoby realnie obniżyć ceny – wyjaśnia Karol Kamiński, współautor badania. Z kolei największy spadek znowu zaliczyły art. tłuszczowe, tj. – Ta kategoria najmocniej drożała przez wiele miesięcy w czasie wysokiej inflacji.
Tyle obecnie wydajemy na zakupy w Zalando
Jak wynika z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, w sierpniu 2022 roku w sklepach było drożej średnio o 23,7 proc. (w lipcu br. o 18,6 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów i wszystkie notowały dwucyfrowe wzrosty cen. Kolejne na liście najbardziej drożejących kategorii są napoje bezalkoholowe ze średnim wzrostem o 8,1% rdr.
zapamiętamy jako rok drożyzny
Jest bardzo prawdopodobne, że dymnika wzrostu cen spadnie poprzez osłabiony popyt na rynku, ale to wcale nie oznacza, że ceny w sklepach będą niższe. Po prostu będą wolniej rosły – powiedziała. W przypadku tłuszczów – w ocenie eksperta – warto zwrócić uwagę na dwa czynniki. Najmocniej, drugi miesiąc z rzędu, podrożały dodatki spożywcze – ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy. Średni wzrost dla tej grupy produktów wyniósł 18,2 proc. Rok do roku, podczas gdy we wrześniu było to 32,2 proc.
Social media tylko za zgodą rodziców? 75 proc. Polaków chce wprowadzenia jakichś zakazów
Zostały sporządzone w celach informacyjnych i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem. Inni eksperci komentujący wyniki również zapowiadają podwyżki cen żywności w kolejnych miesiącach. Zdaniem Karola Kamińskiego, konsumenci nie powinni sugerować się sezonowymi obniżkami, tylko poważnie szykować się na wzrosty. W II półroczu mogą przekroczyć one dotychczasową wartość i dojść nawet do 5%.
W ramach KPK do 2030 w przetargu są obecnie inwestycje o wartości 7,2 mld zł
Najbardziej podrożały w relacji rocznej produkty tłuszczowe – o 58,7%. Jak informują autorzy raportu z UCE RESEARCH, o wzroście tej kategorii głośno było już od połowy zeszłego roku. Drożyzna szczególnie jest widoczna w przypadku oleju – skok o 73,5%. Margaryna do pieczenia zdrożała o 30%. – Zgodnie z prognozami NBP inflacja w tym roku wyniesie od 2,8 proc.
Do tego pojawiły się nowe podatki, w tym cukrowy i handlowy. Koszty zakupów rosły, a branża obserwowała, jak z miesiąca na miesiąc dochodziliśmy coraz bliżej do cenowej ściany. Kwietniowy spadek nie zmienił nastrojów konsumenckich. Klienci byli już blisko akceptowalnej granicy podwyżek. I sieci coś musiały z tym zrobić – komentuje Karol Kamiński z centrum analiz Grupy AdRetail, wydawcy aplikacji i serwisu Ding.pl. Cen detalicznych, przeprowadzona przez trzy niezależne podmioty zajmujące się monitorowaniem sektora handlu w Polsce, tj.
Z kolei najmniej poszły w górę ceny nabiału – o 3,4% r/r. Przed nim w zestawieniu są używki z podwyżką r/r o 4,8%, a także owoce – o 3,6%. Spośród wszystkich analizowanych kategorii na minusie znalazły się tylko dwie pozycje.
W tym, wołowina poszła w górę o 11,4 proc., cielęcina o 7,6 proc., drób zdrożał o 7,5 proc., za to wieprzowina staniała o 8,8 proc. Zdaniem Anny Semmerling z WSB w Gdańsku, jeśli sytuacja polityczna i gospodarcza nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu w 2023 roku, to tempo wzrostu cen w sklepach nie będzie już tak duże, jak w zeszłym roku. W ujęciu globalnym widać osłabienie tempa wzrostu inflacji. Obecnie oscylujemy wokół szczytu inflacyjnego, który jest spodziewany na przełomie I i II kw. 2023 roku, choć kluczowym okresem – jak wskazuje Semmerling – może być Wielkanoc.
Cen detalicznych z ponad 30,5 tys. Sklepów, należących do 54 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry, docierające ze swoją ofertą do większości konsumentów w Polsce. Zgodnie z raportem autorstwa UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito najbardziej poszły w górę ceny dodatków spożywczych, takich jak ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy, które zdrożały o 11,7 proc. W pierwszej piątce podwyżek znalazły się też słodycze i desery – 10,6 proc., napoje bezalkoholowe – 8,1 proc., chemia gospodarcza – 7,7 proc., a także artykuły dla dzieci – 5,5 proc. Na drugim miejscu kwietniowego rankingu znalazły się słodycze i desery ze wzrostem cen na poziomie 10,6% rdr.
W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany “Sky”. Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle. Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis – Graceland – podał portal stacji CNN.
Mimo obserwowanych wahań, pierwsze półrocze br. Eksperci komentujący wyniki tłumaczą, że czerwcowa sytuacja jest typowo sezonowym efektem. I zgodnie dodają, że niestety wkrótce Polaków czekają podwyżki. “Indeks cen w sklepach detalicznych” autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito.
Dla porównania we wrześniu było to 13,6 proc. Auguściak zwróciła uwagę, że składniki niezbędne do wytworzenia produktów cukierniczych są stosunkowo drogie. Tym razem ceny pieczywa poszły w górę o 1,9 proc.
Na świecie zmalała ilość rzepaku służącego m.in. Największych producentów surowca dotknęły susze, przez co zbiory mocno się zmniejszyły. Ponadto widać, że na krajowym rynku wytwórcy wolą eksportować rzepak, niż zaspokajać wewnętrzne potrzeby. Oczywiście wynika to z różnicy ceny, którą mogą uzyskać za ten sam towar poza granicami Polski – tłumaczy Karol Kamiński. Z kolei jak podkreślają analitycy z UCE RESEARCH, rok temu część kategorii zdrożała, a niektóre grupy towarowe potaniały.
“Przy spadku konsumpcji i ograniczeniu wydatków domowych ta kategoria jest jako pierwsza eliminowana z koszyka zakupowego. Spadek popytu ma wpływ na kształtowanie się cen” – oceniła dr Justyna Rybacka. Dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito podkreślił, że wrześniowy wzrost potwierdza wciąż wysokie tempo podwyżek. Dr MetaTrader 4 Platforma handlowa Forex Izabela Auguściak przewiduje, że przed Bożym Narodzeniem mogą wzrosnąć ceny rodzimych owoców i warzyw, ponieważ są to produkty sezonowe, które będą mniej dostępne. Ponadto możemy również mieć do czynienia ze wzrostem cen żywności niezbędnej do przygotowania tradycyjnych potraw świątecznych oraz dodatków spożywczych.
“Obecna sytuacja na rynku w Polsce jest też uwarunkowana politycznie. Przedwyborcze obietnice miały skłaniać do dokonywania zakupów i stawiały przed wyborcami lepsze perspektywy gospodarcze” – dodała Auguściak. Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King.
„INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland, wynika, że w styczniu br. W sklepach było drożej o 17,6% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Wzrost odnotowała każda z 12 analizowanych kategorii. Na dalszej pozycji są karmy dla zwierząt – 2,9 proc. Poprzednio zaliczyły spadek o 9,4 proc. – Ta kategoria notowała bardzo wysokie podwyżki w czasie wysokiej inflacji.
To, w połączeniu z intensywnym marketingiem liderów branży, znajduje odzwierciedlenie w poziomie cen – tłumaczy dr Artur Fiks. – Tendencja spadkowa w przypadku warzyw miała źródła w opóźnionym sezonie wegetacyjnym i w wysokich cenach tych towarów z importu. Z kolei podwyżki pieczywa i produktów sypkich są efektem rosnących kosztów pracy i energii oraz drożejących zbóż na światowych rynkach w związku z wysokim globalnym popytem. W kolejnych miesiącach ceny tych towarów jeszcze bardziej wzrosną – informuje Mariusz Dziwulski. Drugie w zestawieniu najwyższych wzrostów cen, były produkty sypkie ze średnim skokiem rdr o 42,1 proc. (w lipcu było 20,8 proc.) W tej kategorii najbardziej podrożał cukier – o 92,2 proc., mąka o 37,9 proc., ryż o 29,9 proc.
Jej zdaniem, w 2023 roku nie należy raczej spodziewać się, że produkty sypkie wyraźnie potanieją w sklepach. Najwcześniej można tego oczekiwać Jest $500,000 na horyzoncie dla Bitcoin: BTC / USD (BTC = X) w 2024 roku, w związku z przewidywanym spadkiem cen zbóż. Rdr – wynika z najnowszego raportu platformy analityczno-badawczej UCE Research.
- Natomiast wieprzowina potaniała o 8,8%.
- Analizy i komentarze nie są rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia MF z 19 października 2005 r.
- Obecny średni poziom wzrostu cen w sklepach detalicznych znajduje się właśnie w tym przedziale.
Natomiast na czwartym miejscu znajduje się nabiał – 23%. W tej kategorii najbardziej podrożał ser żółty, bo o 34,7%. W przypadku czterech innych produktów odnotowano wzrosty od 13,2% do 18,4%. Na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki znajdują się inne artykuły – 47,6%. W tej kategorii najbardziej wyraźne są przede wszystkim wzrosty cen karmy dla psów oraz kotów – odpowiednio o 58,1% i 41,3%.
Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero “w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał”. Ferrari (NYSE: RACE) New 812 GTS jest “najpotężniejszym kabrioletem na rynku” (Wideo) W przypadku, gdyby na witrynie znalazły się błędy lub treści, które naruszałyby czyjekolwiek interesy, uprzejmie prosimy, aby niezwłocznie nas o tym fakcie zawiadomić. Każde zgłoszenie traktujemy z najwyższym priorytetem.
Wśród wszystkich badanych kategorii dziesięć wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. Do tego grupy produktów zaliczyły dwucyfrową zwyżkę. Najmocniej zdrożały dodatki spożywcze oraz słodycze i desery. W TOP5 drożyzny widać również napoje bezalkoholowe, chemię gospodarczą i art. dla dzieci. Według “Indeksu cen w sklepach detalicznych”, we wrześniu br.